Apšvietimo atmintinė

VERTA ŽINOTI

Šiandieną norėčiau pasidalinti santrauka žinių, kurios turėtų padėti išsirinkti tinkamiausią apšvietimą Jūsų namams. 

Pradėkime nuo pačio apšvietimo kokybės ir efektyvumo. Egzistuoja keturi pagrindiniai lempučių tipai besiskiriantis savo veikimo technologija: 

Kaitrinės lemputės yra pačios pigiausios, tačiau jos yra labai neefekytvios sąnaudų prasme mat iš sunaudojamos elektros kiekio tik apie 5 proc. yra paverčiama šviesa. 

Halogeninės lemputės sunaudoja apie 30 proc. mažiau elektros energijos nei kaitrinės ir dažnu atveju yra ženkliai pigesnės nei kitos elektrą taupančios lemputės. Taipogi, priešingai nei CFL lempučių, nereikia laukti kol jos pilnai įkais, kad pradėtų skleisti šviesą. Deja, bet jos tarnaus gerokai trumpiau nei CFL ar LED lemputės. 

CFL (Compact Fluorescent Lamp) šios lemputės sunaudoja tarp 60 ir 80 proc. mažiau energijos palyginus su kaitrinėmis/halogeninėmis lemputėmis ir nors pradinė investicija bus didesnė jos tarnaus ilgiau. Atminkite, jog šiose lemputėse yra mažas kiekis gyvsidabrio, todėl yra ypatingai svarbu jas tinkamai utilizuoti. 

LED (Light Emitting Diodes) šios lemputės sunaudoja mažiausiai elektros energijos ir gali tarnauti 15-20 metų, tačiau jų kaina bus aukštesnė. Tokio pačio stiprumo lemputės apšvietimo spalva gali kiek varijuoti tarp skirtingų gamintojų, tad nutikus tokiai situacijai kai reikia pakeisti tik vieną lemputę gali būti kiek sunkoka atitaikyti reikiamą skleidžiamos spalvos toną. 

Nors pasirinkimas yra labai platus vis dėlto LED lemputės tampa vis labiau pranašesnės ir populiaresnės. Tokie gamintojai kaip IKEA, įgyvendindami pasižadėjimą sumažinti išmetamo CO2 kiekį, tapo vieni pirmųjų kurie savo prekybos asortimente paliko išskirtinai vien tiktais LED lemputes. Manau, jog pingant technologijoms šių lempučių paklausa toliau tik kils ir palaipsniui jos pilnai užims visą rinką. 

Taigi išsirinkę pačios lemputės tipą, reikėtų pagalvoti apie apšvietimo funkciją. Ar apšvietimas turi būti pritaikytas darbui, ar poilsiui? Kaip mes norime jaustis šioje patalpoje ir kokia atmosfera padėtų tai sukurti? Jei erdvė yra skirta poilsiui vertėtų rinktis ramesnę šviesą, primenančią saulėlydį. Na, o jei patalpa yra skirta darbui ar funkcinei veiklai, kaip pavyzdžiui maisto gamyba, mums reikės ryškesnės šviesos. Išsigryninę savo poreikius galime lengviau apskaičiuoti reikiamus apšvietimo parametrus. Tai padaryti padės du matavimo vienetai - liumenai ir kelvinai. 


Kiek reikia šviesos?
Pradėkime nuo liumenų, jais yra matuojamas šviesos srauto stiprumas. Jei norime apytiksliai sužinoti kiek liumenų reikia apšviesti visą patalpą, tai galime apskaičiuoti padauginę rekomenduojamų liumenų kiekį iš patalpos ploto. Žemiau pateiktoje lentelėje rasite rekomenduojamą apšvietimo lygį visom pagrindinėm namų erdvėms. Taipogi pasinaudoję antra lentele galite pasitikrinti kiek liumenų išskiria pasirinkta lemputė. 

Lemputės, LED apšvietimas, šviesa, IKEA
Liumenai, lemputės tipai

Kas yra ‘šviesos temperatūra’ ir kaip išsirinkti tinkamą?

Sakykime, kad jau išsirinkome lemputės tipą ir reikiamą apšvietimo lygį, tad kitas žingsnis yra pasirinkti tinkamą šviesos spalvą, dar kitaip vadinama šviesos temperatūra. 2700K - 3000K yra šilta šviesa primenanti žvakės ar laužo ugnį ir labiausiai tiktų miegamųjų bei svetainės apšvietimui. 4000K yra neutrali balta šviesa, kuri geriausiai pasitarnaus skaitymui, darbo zonai ar funkciniam virtuvės apšvietimui. 5000K - 6000K išties yra ganai retai naudojama namų erdvėse, nes gali priminti ligoninės operacinės apšvietimą, tačiau tokio šaltumo šviesa galėtų pasitarnauti apšviečiant kai kuriuos meno kūrinius arba itin didelio atidumo reikalaujančias veiklos zonas. Kuo aukštesnė spalvinė temperatūra, tuo šviesoje bus daugiau mėlynos spalvos, o kuo ji žemesnė matysime daugiau raudonų atspalvių. Rinkoje dabar galite aptikti vadinamųjų ‘dim to warm’ šviesos lempučių, kurios yra specialiai pritaikytos dimeriniams jungikliams. Mažinant šių lempučių šviesos intensyvumą, keičiasi ir spalvos temperatūra. Tad mažindami šviesos srauto stiprumą gausite šiltesnę šviesą. Manau tai yra puikus pasirinkimas norint vakarais namuose sukurti jaukesnę atmosferą. 

Svarbu yra paminėti, jog kaitrinės ir halogeninės lemputės neapima viso šviesos temperatūrų diapazono. Kad būtų aiškiau pridėsiu kelias iliustracijas, kurios padės lengviau orientuotis.

Šviesos temperatūra, kelvinai

Hypericon.com nuotr.

Pinterest.co.uk nuotr.

Tikroviškos spalvos 

Dar vienas parametras į kurį vertėtų atkreipti dėmesį yra spalvų atgavos indeksas (angl. Colour Rendering Index, CRI). Kai kurios dirbtinės šviesos gali iškreipti apšviečiamų daiktų spalvas. Tad jei investuojate pinigus į baldus ar medžiagas ir norite mėgautis tikromis jų spalvomis rinkitės apšvietimą, kuris CRI skalėje yra ne žemesnis nei 80. 100 CRI nurodo maksimalią spalvų atgavą, kuri nesiskirs nuo natūralaus apšvietimo.

CRI, daiktų spalvos, spalvų atgava

Nooraneh.com nuotr. 

Pabaigai norėčiau pasiūlyti keletą paprastų patarimų, kurie gali praversti planuojant namų apšvietimą:

 - Vienoje patalpoje yra saugiausia naudoti vienos spalvinės temperatūros apšvietimą, antraip spalvų kontrastai gali pernelyg rėžti akį. Žinoma ši taisyklė negalioja jei Jūs kaip tik norite išskirti tam tikrus objektus, pavyzdžiui paveikslus.

 - Nustatykite funkcines zonas visose patalpose ir naudokite atskirą, joms specialiai pritaikytą  apšvietimą (pvz. vonioje - veidrodis, virtuvėje - darbastalis, miegamajame - skaitymo zona).

 - Naudokite kuo daugiau apšvietimo įvairiuose patalpos lygiuose. Subalansavus lubinį apšvietimą su sieniniais šviestuvais, ant stalo ar grindų pastatomomis lempomis galima išgauti įdomesnį, interjerą praturtinantį vaizdą.

 - Pagalvokite apie apšvietimo kampą. Pavyzdžiui norint, jog erdvė atrodytų aukštesnė galima panaudoti prie sienų pastatomus šviestuvus, kurie skleis šviesą į viršų. Tai vizualiai paaukštins lubas. 

 - Reguliuojamas apšvietimas yra viena geriausių ir prieinamiausių technologijų leidžiančių lengvai koreguoti ‘patalpos nuotaiką’, todėl rekomenduočiau projektuojantis elektros apšvietimą numatyti kurios šviesos bus reguliuojamos dimerio pagalba. Miegamasis, vonia, svetainė turbūt ateina pirmiausia į galvą, bet jei turite vaikų galbūt vertėtų tokius jungiklius naudoti ir koridoriuje prie vaikų kambario, kad galima būtų palikti atviras duris į pritemdytą šviesą kol jie užmigs. 

 - Jei gyvenate name vertėtų nepamiršti kiemo apšvietimo. Tereikia sukurti minimalų šviesos šaltinį, kuris gali būti matomas per namų langus - tai vizualiai praplės namų erdvę. 


Linkiu visiems šviesių namų.KONTAKTAI

El. paštas: info@iglu.lt

Darbo valandos
I-V 09:00 - 17:00

Visos paslaugos teikiamos nuotoliniu
būdu Lietuvoje ir už jos ribų

Visos Teisės Saugomos 
2021 © Iglu